Kategórie
Tieňová vláda

Potrebujeme Koperníkovský obrat v podpore vedy a výskumu

Ďalšie zistenia, ktoré ukazujú, aké výnimočné projekty pri hodnotení žiadostí neuspeli a mohli mať pre nás obrovskú pridanú hodnotu, svedčia o jedinom. Záujem verejný nemá prednosť pred súkromným dolovaním eurofondov ako zdroja rýchlych peňazí do správnych vreciek.

Nejde o ojedinelé prípady, viacero inovatívnych projektov, za ktorými stáli etablovaní vedci a firmy so skúsenosťami vo výskume a vývoji, neuspelo. Podporené boli naopak pochybné spoločnosti s podozreniami na prepojenia s politickými špičkami.
Rovnako je mimoriadne vážne, ak Slovensko nedokáže nájsť priestor pre investíciu za desať miliónov eur, vďaka ktorej nevznikne len 25 vysokoodborných pracovných miest vo výskume a vývoji, ale môžeme sa stať globálnym centrom excelentnosti v oblasti karbónových komponentov.

Len preto, že títo inovátori nemali tie správne kontakty a aj preto, lebo nemáme vytvorenú stratégiu na tvorbu takýchto špičkových výskumných centier. Práve v tejto oblasti by sme dokázali, pri správne nastavenej schéme podpory šikovných ľudí, získať obrovskú výhodu, ktorou by sme zabezpečili budúci rozvoj nášho hospodárstva. Musíme si uvedomiť, že strategickou surovinou 21. storočia je ľudská kreativita, spojená s realizáciou nových postupov. Potrebujeme radikálny rez, Koperníkovský obrat v tom, do koho a čoho budeme investovať. Ostatné krajiny to už dávno pochopili, i tie, ktoré sú rozlohou i počtom obyvateľov od nás menšie.

Reakcia na:

Na financovanie chcela spoločnosť c2i využiť okrem vlastných prostriedkov aj eurofondy z Operačného programu Výskum a inovácie. Jej projekt však v hodnotení neuspel, a to napriek tomu, že firma vyrába produkty pre špičkové automobilky ako BMW, Porsche, Bentley, Aston Martin alebo Jaguar Land Rover, ako aj pre výrobcov lietadiel Airbus a Boeing.

Zdroj: Trend

Viac na: https://www.etrend.sk/firmy/zbabrane-eurofondy-pripravili-slovensko-o-spickove-vyvojove-centrum.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.