Sledujte ma aj
Facebook Twitter Linkedin Instagram YouTube

Ministerstvo školstva by si malo brať príklad zo mzdovej politiky obchodných reťazcov

Minulý týždeň ohlásilo viacero českých obchodných reťazcov zvyšovanie miezd svojim zamestnancom, napr. v Lidli bude nástupný plat pokladníkov po zvýšení vyšší než priemerný plat českých učiteľov, presnejšie  28.000 korún (1 104 eur), v Prahe a okolí stúpne na viac ako 29.000 korún (1 143 eur).
Od marca si zamestnanci tohto konkrétneho nemeckého reťazca v predajniach a skladoch polepšia o päť percent i na Slovensku.  Toto zvyšovanie miezd je v poradí tretím od jesene 2016 a odvtedy stúpli platy už o tridsať percent a nástupné mzdy o tretinu. Onedlho štartujúci reťazec Kraj zo skupiny Terno napríklad láka v náborovej kampani na garantovaný plat do 1 300 eur. Pre porovnanie treba uviesť, že v roku 2018 sa očakáva priemerný mzdový výdavok v regionálnom školstve na úrovni 1 049,99 eura.

Sú to logické kroky v čase rekordne nízkej nezamestnanosti, keď nielen obchodné reťazce pociťujú nedostatok ľudí. Začína čas súperenia o pracovnú silu, ktorá využíva  zverejňovania ponúkaných platov v inzerátoch či na bilbordoch. Zarážajúci je však nepomer medzi prácou učiteľa, pre ktorú je potrebné vysokoškolské vzdelanie, a prácou za pokladnicou alebo v sklade, ktorá sa dá vykonávať aj bez maturity. Vláda by nemala odkladať nápravu tejto deformácie, inak sa nebudeme môcť čudovať tomu, že odliv mozgov do zahraničia bude pokračovať.

Nepovažujem preto za dobrý nápad, keď ministerstvo školstva uvažuje o zrušení kreditného systému, cez ktorý si učitelia aspoň ako tak mohli prilepšiť k svojmu platu bez toho, aby navrhlo adekvátnu náhradu. Je načase dorovnať platy učiteľov minimálne na úroveň iných povolaní vo verejnej správe, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie a správne nastaviť motivačné ohodnotenie, spájajúce dosiahnutý kariérny stupeň a vyvíjanú osobnú aktivitu, ktorá je nad rámec pracovných povinností.

Ak sa tieto zmeny čoskoro nenaštartujú, mnohým pedagógom v pohraničných oblastiach ostane už iba možnosť privyrobiť si formou brigád cez letné prázdniny alebo víkendy v hypermarketoch pri obsluhe zákazníkov, keďže napr. v Českej republike väčšina dohodárov nepodlieha plateniu zdravotných a sociálnych odvodov, ale iba 15 percentnej zrážkovej dani z príjmu.

Vlož komentár

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.