Sledujte ma aj
Facebook Twitter Linkedin Instagram YouTube

Ministerka odignorovala parlamentný výbor

Je mimoriadne nezodpovedné, že sa pani ministerka Martina Lubyová ospravedlnila z výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, na ktorom mala vysvetľovať dôvody extrémne nízkeho čerpanie eurofondov v rezorte. Vláda sa totiž zodpovedá Národnej rade SR, nie naopak. Obzvlášť, ak reálne hrozí, že nebudeme môcť pre finančne podvyživené školstvo pre neschopnosť ministerstva využiť 26,97 milióna eur. V súčasnosti v prioritnej osi 1 Vzdelávanie v rámci operačného programu Ľudské zdroje sme dokázali vyčerpať len 1,12 % a v rámci operačného programu Výskum a inovácie iba 3,96 % vyčlenených finančných prostriedkov.

Očakávame, že na základe schváleného uznesenia výboru ministerka osobne predloží plán realizovaných opatrení, ktoré zabránia nenávratnej strate ďalších peňazí. Zároveň by sa mala pozornosť ministerstva presunúť na podporu a nastavenie podmienok pre menšie dopytovo orientované projekty, ktoré zabezpečia, že sa peniaze dostanú najmä do škôl.

Je to dôležité aj preto, lebo nedokážeme efektívne využívať prostriedky z fondov EÚ a postupne sa prepadávame v medzinárodných hodnoteniach. Naposledy sme klesli na 40. miesto Globálneho indexu konkurencieschopnosti talentov (GTCI, The Global Talent Competetiveness Index), ktorý odzrkadľuje našu schopnosť lákať a motivovať nadaných a umožňuje im rast. Vlani sme boli na 37. a predvlani na 27. mieste.

Reakcia na http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/nrsr-cerpanie-eurofondov-v-skolstve-j/40522-clanok.html

Vlož komentár

Your email address will not be published.Required fields are marked *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.