Kategórie
Tieňová vláda

Lubyovej vzťah ku konzervatóriám nie je dobrou správou pre talentované deti

Vyjadrenia ministerky Martiny Lubyovej na adresu uplatniteľnosti absolventov konzervatórií považujem za mimoriadne nešťastné. Vzbudzujú vo mne podozrenie, že sa postupne napĺňajú slová dnes už bývalého predsedu vlády Roberta Fica, ktorý po prehratých župných voľbách avizoval, že si štát postupne zoberie svoje kompetencie, ktoré preniesol na samosprávne kraje.
V novom zákone o odbornom vzdelávaní získavajú ministerskí úradníci právomoc zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie samosprávneho kraja o stredných školách bez akéhokoľvek opravného prostriedku. Čiže sa kraje proti takémuto rozhodnutiu nebudú môcť odvolať. Pri konzervatóriách, ktoré sú v zriaďovateľskej kompetencii samosprávnych krajov a je o ne záujem, ideme riešiť ich počet a nie ako využiť ich potenciál pri budovaní kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Neriešime akým spôsobom môžeme inovovať ich vzdelávacie programy, aby ich absolventi nachádzali uplatnenie aj v tomto mimoriadne dynamicky sa rozvíjajúcom odvetví, a o ktorom je i v súčasnosti na Slovensku nízka miera informovanosti.
Miesto toho sa opäť hovorí o redukcii, ktorá má nahnať naše deti do odborov, kde v súčasnosti firmy cítia nedostatok pracovných síl a o potrebnosti, či nepotrebnosti príležitosti sa asi bude rozhodovať podľa centrálne schváleného plánu. Toto nie je správna cesta, treba si uvedomiť, že jedným z hlavných cieľov štátneho vzdelávacieho programu pre konzervatóriá je rozvinúť absolventove schopnosti, znalosti a hodnotové postoje pre celoživotné vzdelávanie a pre svoj osobný a sociálny rozvoj.
Reakcia na reportáž TV Markíza z 21. apríla 2018 – Konzervatórií je priveľa

Jedna odpoveď na “Lubyovej vzťah ku konzervatóriám nie je dobrou správou pre talentované deti”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.