Kategórie
Tieňová vláda Tlačová správa

SAV kolabuje vinou ministerstva školstva

Sme presvedčení, že ministerka školstva Martina Lubyová umelo naťahuje registráciu Slovenskej akadémie vied až do schválenia novely zákona, ktorá transformáciu organizácii SAV úplne zastaví a celý proces sa začne od začiatku.

Pani ministerka si na začiatku školského roka, zdá sa, berie príklad z malého žiaka, ktorý dostal päťku a snaží sa niekde schovať žiacku knižku. Kvôli zdržiavanej registrácii SAV poslal prokurátor generálnej prokuratúry ministerke upozornenie, aby ministerstvo urýchlene rozhodlo. Presne to isté žiada aj Slovenská akadémia vied. Ministerka školstva však do médií vyhlási, že prokurátor potvrdil správnosť jej postupu, čo samozrejme nie je pravda. Všetko nasvedčuje tomu, že pani ministerka iba umelo naťahuje registráciu do schválenia novely zákona, ktorá transformáciu organizácii SAV úplne zastaví a všetko sa začne od začiatku.

Slovenská akadémia vied je jednoznačne najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku, no napriek tomu spôsobuje vládna koalícia a osobitne ministerstvo školstva v správe SNS zmätočnými rozhodnutiami akadémii vied obrovské problémy.

Minulý rok schválila vládna koalícia návrh ministerstva školstva, podľa ktorého sa rozpočtové a príspevkové organizácie SAV od 1. júla 2018 transformujú na verejné výskumné inštitúcie. Teraz v septembri ich ale to isté ministerstvo školstva chce zákonom nasilu transformovať opäť na príspevkové organizácie. Takýto postup je nepochopiteľný a prináša výskumníkom Slovenskej akadémie vied iba obrovskú byrokraciu a neistotu, kto ich vlastne zamestnáva a či dostanú výplaty. Zmätok spôsobený ministerstvom školstva okrem toho ohrozuje vedecké projekty a vedcom berie posledné zvyšky nádeje, že postavenie vedy na Slovensku sa raz zlepší.

Cieľom hnutia OĽANO je, aby sa na Slovensku rozvíjal priemysel a služby s vysokou mierou inovácii a pridanou hodnotou. Prinieslo by to vyššie mzdy, lepšie pracovné miesta a prosperitu. Bez fungujúcej vedy a bez záujmu mladých ľudí o vedeckú kariéru sa nám to ale nepodarí. Preto nesmieme dopustiť, aby vládna koalícia hádzala z nepochopiteľných dôvodov výskumníkom polená pod nohy. Špičkoví vedci žiadajú, aby ministerka školstva podala demisiu. Nám by stačilo, aby pani ministerka vyriešila chaos okolo SAV, ktorý sama spôsobila a aby nechala výskumníkov pracovať. Ak to nedokáže, bude pre Slovensko najlepšie, keď čo najskôr odíde.

SAV už vo februári žiadala o metodický postup, akým spôsobom má dodať dokumenty ministerstvu školstva. Samotný postup z ministerstva prišiel v apríli, ale datovaný bol v marci, čiže prišiel až v čase, keď už väčšina materiálov mala byť odovzdaná. To je jeden z faktov, ktorý dokazuje, na čej strane bola dobrá vôľa a prečo sme svedkami udalostí, ktoré vedú k súčasnému stavu. Stavu, kedy sú dnes slovenskí vedci v uliciach a pochodujú k Národnej rade. Takéto „cúvanie vpred“, ako si predstavuje vládna koalícia, nás vedie k presvedčeniu, že tejto vláde nezáleží na tom, aby sa Slovensko rozvíjalo, ako moderná krajina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.