Kategórie
Blog na SME.sk

Pocta Anne Chlupíkovej

Včera som zažil šok. Cez sociálnu sieť som dozvedel, že jedna z najväčších dám slovenského školstva, Pani Riaditeľka Základnej školy v Novákoch Anna Chlupíková rezignovala na svoju funkciu k 1. marcu. Dôvody sú uvedené nižšie.

Potvrdzujem každé slovo Pani Riaditeľky (tie veľké písmena nepíšem pre nič za nič). Poznám veľmi dobre jej prácu, bol som na škole, ktorú vedie.

Určite poznáte ten pocit, keď vstúpite na nejaké miesto, kde sa hneď cítite dobre. Obklopí vás atmosféra radosti, vrúcnosti, porozumenia. Z každého kúta na vás vyskakujú prejavy žiackej tvorivosti, ktoré sú výsledkom vedenia ich učiteľov. Vyžaruje na vás úcta k vzdelaniu, úcta k poznaniu, úcta človeka k človeku. Rozprával som sa aj s učiteľmi na tejto škole a spoznal som energiou nabitých profesionálov, pre ktorých je dieťa na prvom mieste a urobia aj prvé posledné, aby ho vytiahli k svetlu poznania. Ich Komenského Via Lucis čerpá svoju silu práve z jadrového reaktora, ktorým je Annino srdce. Ale donekonečna sa nedá s veternými mlynmi bojovať, človek musí myslieť aj na seba, ak chce nielen prežívať, ale aj skutočne žiť.

Úprimne priznávam, že sa veľmi hanbím. Hanbím sa za tento systém, ktorý dopustí, že schopní musia odchádzať. Hanbím sa, že zákon, alebo presnejšie jeho výklad, umožňuje, aby dobrí boli trestaní a strácali svoje sily v nekonečných šarvátkach. Hanbím sa za to, že sme stratili empatiu, nemáme k sebe úctu, všetko vnímame ako súboj, v ktorom pre výhru sme schopní urobiť čokoľvek. Vždy to bolo, je a bude o ľuďoch. Ale ak sa nevráti duch spolupatričnosti, ktorý udržiava spoločenstvá pokope a prejavuje sa zastaním sa blížneho svojho, ak nezačneme rozlišovať podstatné od menej podstatného, ak sa neprestaneme zahlcovať falošnými emóciami z televízií a internetu a pritom tak blízko nás trpí živá bytosť, tak dopadneme veľmi zle.

Prajem Anne veľa úspechov a radosti, aby sa jej stonásobne vrátilo to, čo doteraz dávala druhým. Nebojím sa o ňu, pretože viem, že do čoho sa pustí, bude k prospechu nás všetkých. Bojím sa len o ďalších ako je ona, ktorí sa neohli tlakom mocnejších ako oni, ktorí sa neštítia ničoho. Musíme si viac pomáhať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.