Kategórie
Tieňová vláda Tlačová správa

Ministerstvo by nemalo utajovať analýzy. Peniaze na internet by mali ísť priamo školám

Ministerstvo školstva minulý týždeň podpísalo zmluvu o EDUNET_SK. Celková suma, ktorá po započítaní DPH je podľa podpísaného dodatku 64 359 670,94 eur. Táto suma však pravdepodobne nebude reálnou sumou, ktorú za štyri roky zaplatíme.

V zmluve je klauzula, podľa ktorej má ministerstvo platiť len za tie školy, ktoré budú naozaj pripojené, respektíve ktorých pripojenie si od Swanu písomne objedná. Ministerstvo by teda podľa nás malo poskytnúť ušetrené finančné prostriedky tým školám, ktoré si už kvalitnejšie a dostupnejšie internetové pripojenie zabezpečujú sami.

Taktiež nie je isté, či je centralizovaný nákup pripojenia pre všetky školy na Slovensku technicky a finančne najefektívnejšie riešenie. Máme ešte väčšie pochybnosti, pretože analytický materiál o výhodnosti sa utajuje a odborná verejnosť sa k nemu nemôže vyjadriť. Ministerstvo takisto šíri falošnú predstavu o tom, že tak ako pri vlakoch a obedoch zadarmo bude tento bezplatný internet veľkou výhodou, ktorá odbremení školu od všetkých starostí. Už aj dnes si však zodpovedné školy vedia samy najlepšie vybrať poskytovateľa internetového pripojenia. Viacero dodávateľov na lokálnej úrovni, ktorí dokážu miestnej škole poskytnúť pripojenie za podstatne nižšie ceny, než je priemer pri zapojení všetkých 6 700 škôl.

Ak sa chce ministerstvo angažovať v oblasti zabezpečenia kvalitných IT služieb pre školy, nech stanoví kritéria, ktoré by jednotliví regionálni poskytovatelia mali spĺňať. Zároveň nech zainvestuje buď do odmeny alebo kvalitných školení pre správcov školských sietí, ktorí sú často nadšencami a školy ich dnes nemajú ako spravodlivo ohodnotiť za ich prácu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.