Kategórie
Rôzne

Deň detí a rodičov

Pár slov k dnešnému dňu aj o čomsi, nad čím sa často nezamýšľame. No mali by sme sa, pretože je potrebné prejsť od fráz k činom.

Sviatok detí, známy pod oficiálnym názvom Medzinárodný deň detí (MDD), sa zvyčajne, ale nie všade, oslavuje 1. júna. Na Slovensku a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku sa tak deje od roku 1950.

Zároveň Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii A/RES/66/292 zo 17. septembra 2012 vyhlásilo 1. jún aj za Svetový deň rodičov s tým, aby sa zdôraznila ich úloha na celom svete.

Myšlienka vzniku Medzinárodného dňa detí siaha do roku 1925, keď sa v Ženeve konala Svetová konferencia pre blaho detí. Delegáti z 54 štátov schválili deklaráciu, v ktorej sa zaoberali chudobou, detskou prácou, vzdelaním a ďalšími otázkami.

Vlády vo viacerých krajinách na základe programu konferencie zaviedli deň detí, aby im urobili radosť a poukázali na ich problémy. Nie je úplne jasné, prečo bol za sviatok detí zvolený 1. jún. Podľa jednej z verzií v roku 1925 čínsky generálny konzul v americkom meste San Francisco zhromaždil skupinu čínskych sirôt a pripravil im sviatok Festival člnov — drakov. Akcia sa konala práve 1. júna. V ten istý deň v Ženeve rokovali odborníci na Svetovej konferencii pre blaho detí. MDD patrí medzi obľúbené sviatky — v tento deň ho slávia vo vyše 20 štátoch.

Toľko k faktom, ktoré si môžete nájsť na internete.

Ak sa na to pozrieme z dnešnej perspektívy, kedy postupne otvárame školy, musíme si uvedomiť vážny problém. Korona kríza nám uštedrila tvrdú lekciu a odhalila, ako ani v dnešnej dobe nedokážeme plne zabezpečiť prístup ku kvalitnému vzdelaniu pre každé dieťa. Preto sa musíme spojiť, všetci rodičia, ktorí sme prekonávali a aj naďalej budeme prekonávať toto skúškové obdobie, aby sme tlačili na potrebné zmeny vo vzdelávacom systéme, ktorý vďaka tisícom opatrení nedokáže pružne reagovať na krízové situácie. Nečakajme, že niekto iní za nás bude produkovať riešenia a my ich len ofrfleme, buďme proaktívni a nebojme sa ozvať, ak sa nám niečo nepáči.
Toto nie je výzva k občianskej neposlušnosti, ale k občiansky asertívnemu správaniu, ktoré bude vzorom aj pre naše deti.

Veď práve kvôli nim to musí mať zmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.